Hobi Bahçeciliği Nedir, Nasıl Yapılır ?

Hobi Bahçeciliği Nedir, Nasıl Yapılır ?

Herhangi bir hobinin başlıca odak noktası, para kazanmak için değil, rekreasyonalardan yararlanmaktır. Hobi zevk verir ve boş vakit geçirmede yardımcı olur. Hobi Bahçeciliği Nedir, Nasıl Yapılır ? Makalesini okuduğumuzda, bahçeciliğin bu ihtiyaçları ne kadar yerine getirebildiğini göreceğiz.

Çoğumuzun içinde bulunmuş olduğu zaman dolayısıyla bir hobi edinme durumu söz konusudur. Hobiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Dünyada bir çok hobi grubu olabilir. Tatlar farklıdır, bu nedenle de hobiler çeşitlidir. Pul koleksiyonculuğu, madeni para toplama, fotoğrafçılık, yüzme, bahçecilik, uçurtma uçurma vb. yaygın hobilerden birkaçıdır. Hobi ile uğraşmak sadece bizi zenginleştirmekle kalmaz aynı zamanda mesleki yaşamımızda da önemli bir enerji artışı sağlar.

 

Hobi bahçeciliği nedir nasıl yapılır ? Sorusunu sorduğumuzda akla ilk gelen yeşil bitkiler, çiçeklerle bağlantı kuruyor ve akciğerlerimizi saf Oksijen ile dolduruyoruz. Bahçecilikten, büyüyen çiçeklerden ve sezonun bazı sebzelerini yetiştirmekten büyük zevk alabiliriz.

Hobitohum.com aracılığıyla, bahçecilik konusunda bir farkındalık ortaya koymaya çalışıyoruz. Bahçıvanlık yalnızca rekreasyonlarla ilişkili bir faaliyet değildir. Sürekli faydaları vardır.

Hobi bahçeciliğinin yararlarından bahsedecek olursak;

Çocuklarınızı günümüzdeki kötü kullanılan internetten ve bilgisayar oyunlarından bir nebze uzak tutmayı sağlayabilmek;

Çocuklar renk, meyve ve sebzelerin isimlerini öğrenebilirler. Tohum ve meyveleri sayarak sayı saymayı öğreneceklerdir. Aynı zamanda, nasıl meyve ve sebze yetiştirileceğini bilmek, tüm hayatları boyunca onlara yardımcı olacak bir beceridir; bu nedenle, bu hayatta sadece kulaklıklar ile bilgisayar oyunları oynanmadığını, kavramaları için onlara yardımcı olabiliriz.

Hobi bahçeciliği, çocukların kelebekler, böcekler, solucanlar, karıncalar, arılar ve örümceklerle yakın olmalarına, aynı zamanda doğal yaşama zaman harcamalarına olanak tanır. Meyve ve sebzelerin nereden geldiğini öğrenirken çocukların toprağa uzak kalmamaları sağlanır.

Bahçecilik, çocuğunuza, aidiyet duygusu kazandırmak için harika bir yoldur. Onlara kendi sorunlarını, kendi başlarına halletmelerini öğretmek hayatta özgüven ve güç kazanmalarına yardımcı olur. Çocuğunuza küçük yerler verin ve oralardan sorumlu olmalarını isteyin.Dikkatini sulama, yabani ot toplama, meyve ve sebzeleri hasat etmeye versin.

Bahçe işleri çocuklara iki evrensel öğretiyi anlamalarına yardımcı olacaktır.

Kendilerini hayatta nasıl idame ettirecekleri.

Bu kaynakların sonsuz olmadığı ve bunların sürdürülebilmesi gerektiğidir.

100% organik yiyecekleri kendiniz üretin.

Organik sebzeleri organik pazarlardan bulabilirsiniz, fakat kalitesinden asla emin olamazsınız. Kendiniz yapmadıkça, nasıl büyüdüğünü görmedikçe bu konuda hep şüpheler vardır. Kendi bahçenizi büyüttüğünüzde, toprağa ve bitkiye neyin girdiğine ve daha da önemlisi neyin gireceğine ( bitki besleme, gübre, tohum vb. ) siz karar verirsiniz.

Meyve ve sebzeler olgunlaştıktan sonra hasat edilir. Sonrasında sizin sofranıza ulaşabilmeleri için uzun bir yol takip etmeleri gerekir. Bu süre içerisinde içinde bulunan ve insan beslemesi için gerekli olan besinlerin değerleri yavaşça azalmaktadır. Bizde bu bilgiler ışığında hobi bahçeciliğinin önemini siz değerli okurlarımızın yorumlarına sunmaktayız. Kendi bahçenize sahip olduğunuzda, sebze ve meyvelerin olabildiğince besleyici, hatta renk,tat,koku ve aroma açısındanda ne kadar farklı olduğunu tecrübe edebilirsiniz.

Bahçıvanlık, insan bedeni için gerekli olan hareket etme ihtiyacını gidermeyi kolaylaştırır.

Eğer bahçıvansanız, ne demek istediğimi anlıyorsunuz. Yani bahçe işleriyle uğraşan insanlar gün içerisinde, alet ve ekipmanları kullanmak bitkilerin bakımını ve hasadını yapmak durumundadırlar. Bu da hobi bahçeciliği ile uğraşanları hareket etmeye zorlar, dolayısıyla günlük beden egzersilerinin, günlük yakılması gereken kalorinin bir kısmını bu işlerde yakılmasını sağlar. Bu sayede sağlıklı yaşama konusundada bize yardımı olan bir araçtır.

Hobi bahçeciliği ekonomiktir.

Hobi bahçeciliği ile uğraşanlar, günümüz organik Pazar fiyatları göz önüne alındığında çok daha ekonomik çözümler olduğunu görürler. Aynı zamanda organik pazarlardaki çeşitlerden çok daha fazlasına kendi bahçenizde sahip olabilirsiniz. Bu durum kendinize özel bir tarımsal yetiştiricilik olduğu için tamamen kişisel tercihler ön plandadır. Çok az bütçelerle yukarda sayılan tüm avantajlardan yaralanmayı kim istemez ?

Hobitohum.com ailesi olarak size bilgi, cesaret ve tarımsal ürün tedarikleri açısından herzaman yardımcı olmak için buradayız !

Bol ve bereketli hasatlar dileğiyle birdahaki yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın !

Zir. Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bazı ürün grupları ;

Dereotu Tohumu GÖNEN Küçükçiftlik

Kavun Tohumu Ananas Küçükçiftlik

Marul Tohumu Yazlık Kıvırcık 010 (Arapsaçı) Küçükçiftlik

Kuzukulağı Tohumu Ekşiotu Arzuman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir