Çimde Hidroponik Sistemle Yılın Her Dönemi Hasat !

Çimde Hidroponik Sistemle Yılın Her Dönemi Hasat ! ;

Hidroponik yöntem sayesinde yılın 365 günü çim hasadı mümkün oluyor.

Tarım arazilerinin azaldığı, kontrollü ortam teknolojilerinin geliştiği günümüz tarımında çim bitkileri üzerinede çalışmalar tüm hızıyla devam etmekte.

Buna bağlı olarak Bangladeş Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Konseyi’nin yürüttüğü Teknoloji Transfer ve Yenilik Merkez’inde, kontrollü ortamda yapılan çalışmalar sonucu hidroponik tarım yöntemiyle çok fazla ve verimli çim üretimi yapılmakta.

Hidroponik, toprak kullanmadan su içinde mineral besin çözümleri kullanarak bitki yetiştirme yöntemidir. Hidrokültürün bir alt kümesidir. Karasal bitkiler, mineral besin solüsyonunda veya perlit, çakıl, mineral yün, genişletilmiş kil ve hindistan cevizi kabuğu gibi nötr bir ortamda kendi kökleri ile yetiştirilebilir.

Projede çim,arpa ve buğday üretiliyor. Burada üretilen çimlerin normal şartlarda üretilen çimlere göre besleyicilik ve protein bakımından daha iyi sonuçlar vermesi ve bunun sonucunda hayvancılıkta yeni besleme yöntemi olarak rasyonlara dahil edilmeye başlanılacağının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Zir.Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ;

Klimaks Olteks 20 LT

SINERGON 2000 – Cifoagro

Docto-Combi – Doctor Tarsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir