Ballıca Mağrası / TOKAT

Ballıca Mağrası / TOKAT ;

Geçenlerde yıllardır tanıdığımız bir arkadaşımız, bize Tokat’ta bir mağra olduğundan ve bunun astım ve koah hastalarına iyi geldiğinden bahsetti. Kendisi yıllardır zirai ilaçlar satmakta ve bu ilaçların nefes almakta kendisi için zorluklar çıkardığını söyledi. Bu nedenle 3 gün boyunca mağraya gidip günde 3-4 saat mağranın içinde kaldığını ve 3. günün sonunda nefes almaktaki olumsuzlukların tamamen iyileştiğini, kendisini bu konuda daha iyi hissettiğini söyledi.

Bende bu konuda biraz araştırma yaptım ve çevremde birkaç insanın bu mağradan şifa bulduğunu gördüm. Sadece yerli halkın dışında Rusyadan ve Almanyadan ağırlıkta olmak üzere birçok değişik yerden turistlerin ilgisini Ballıca Mağrası çekmiş. Burayı ziyaret edenler bu doğal güzellik ve şifa kaynağı yerin diğer kişiler tarafından duyulması içinde bizde sitemizde yer verme gereksinimi hissettik.

Tokat İli Pazar İlçesinde dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri olan Ballıca Mağarasının henüz keşfedilmemiş ve ziyarete açılmayan bölümleri olsa da; günümüzde 680 m uzunluğunda 8 salonu ile ziyaretçileri ile buluşmakta. Tokat İli bu gizemli yer karşısında turizm alanında büyük önem kazanmakta.

Yaşının 3.4 milyon yıl olarak tahmin edilse de yaşı itibari ile gizemli bir yolculuğa sürükleyen bu eşsiz yer, özgün Soğan Sarkıtları ile de uluslararası büyük önem taşıyor.

Doğada eşi benzeri bulunmayan Ballıca Mağarası’ nı dolaşırken büyüleyiciliği karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyecek ve mağara içerisinde heyecanınız hiç bitmeyecek. Ballıca Mağarası’ ında bulunan sarkıtların milyonlarca yılda oluşmuş olması nedeni ile ziyaretçilerinin mağara içerisinde fotoğraf makinesi ile girmesi yasaklanmıştır.

Mağara içerisinde ortalama nem %55’ i aşmakta ve yaz kış ortalama sıcaklığı 17-19 derece arasında değişmektedir. Ballıca Mağarası’ nın içerisindeki bulunan oksijen miktarı dışarıya göre daha fazladır. Bu yönüyle astım ve koah hastaları için tam bir şifa kaynağıdır.

Ballıca Mağarası Giriş Ücreti

Tam Bilet: 12 TL.

Öğrenciler: 6 TL.

Zir.Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ;

Süper Bluematch 1 LT

Full Energy 7 (2000 Tarım) 1LT

Docto-Fer – Doctor Tarsa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir