Elma, Erik, Şeftali’de Virgül Kabuklu Biti – Lepidosaphes Ulmi

Elma, Erik, Şeftali’de Virgül Kabuklu Biti – Lepidosaphes Ulmi;

Tanım : Ergin, dişi bireyler virgül şeklinde gri kahverengi renkli bir kabukla kaplı olup büyüklükleri 3mm civarındadır.Vücudun ön kısmı dar arka kısmı geniştir. Erkek erginler ise dişilere göre birazdaha büyüktür 4mm civarıdır. Renkleri ise dişi erginlere göre birazdaha açıktır sarımsı kahverengimsidir.

Biyolojisi : Zararlı kışı kabuğun altında yumurta içinde geçirir. İlkbaharda yumurtadan çıkan larvalar bitki aksamlarına yerleşerek emgi şeklinde bitki öz suyundan beslenmeye başlarlar. Kışa girmeden önce erginler yumurta bırakıp döngüyü tamamlamış olurlar. Bir dişi yılda 60-70 arası yumurta bırakabilir.

 

Zararı : Yukarda saydığımız konukçuların dışında Fındık, Kiraz, Armut, Ayva, Kayısı ve Narenciyede gibi meyve ağaçlarının yanında birçok süs bitkisi ve orman bitkilerindede görülebilir. Yoğun populasyonlar halinde yaşadıkları için konukçunun yeterince beslenememesini gelişiminin yavaşlamasını hatta kurumasını bile sağlarlar. Dolayısıyla bu zararlı belirli ekonomik zarar eşiğini geçtiğinde derhal mücadele edilmesi gerekmektedir.

Mücadele Yöntemleri :

Kültürel Önlemler; Zararlının yoğun bulunduğu dallar kış budamasında meyve ağaçlarından kesilerek ortamdan uzaklaştırılarak imha edilmeli, bu şekilde populasyonun yoğunluğu azaltılmış olur.

Biyolojik Mücadele ;  Çeşitli şekillerde yararlanılabilecek faydalılar Aphytis spp.,Temnostethus spp. ve H.malus tur. Bu  mücadele hakkında daha detaylı bilgi için bize yazabilirsiniz.

 

Kimyasa Mücadele ;

KULLANILACAK İLAÇLAR VE DOZLARI :

Genel olarak kabuklu bit mücadelesinde kimyasal uygulamalar kışlık ve yazlık olarak iki şekilde uygulanır. İki dönemdede ekonomik zarar eşiği dediğimiz eşiğe bakılarak kimyasal mücadeleye başlanıp başlanmayacağına karar verilir. Ekonomik zarar eşiği sonbaharda gittiğimiz meyve ağaçlarının dallarına bakılarak, karar verilir. 10cm uzunluğundaki dallarda 7-8 adet kabuklu bit görülüyorsa kimyasal mücadele yapılmalıdır.

Kış uygulaması zamanı gözler kabarmadan 4-5 hafta önce kimyasal mücadele yapılmadır.

İlk bahar döneminde yapılacak kimyasal mücedelede Meyvede ekonomik zarar eşiği bizim için önemlidir. Bu dönemde daha düşük oranlar dikkate alınmalıdır.

İlkbahar uygulaması zamanı larvalar yumurtadan çıkmadan evvel bölgeden bölgeye değişmekle birlikte genel olarak haziran sonu temmuz ayı başlarıdır. Bu dönemde aşşağıda vermiş olduğum tablodaki ilaçlar kullanılarak yapılan kimyasal mücadelede en başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları: İl/ilçe Müdürlükleri ve reçete yazma yetkisi bulunan kişilerce belirlenmelidir.

Etkili madde adı ve oranı

Form. tipi

Doz(Preparat/100 litre su)

Güvenli olarak kullanılabilir ilaçlar
Petrol yağı, 650g/l+ DNOC,15g/l*

Sıvı

95 l suya 5 l

Yazlık yağlar,700g/l**

Sıvı

1.5 l

Yazlık yağlar, 850g/l**

Sıvı

1.2 l

DNOC Ammonium,615g/l**

EC

400 ml

Kontrollü olarak kullanılabilir ilaçlar
Azinphos-methly, 230 g/l

EC

200 ml

Azinphos-methly, %25

WP

200 g

Ethion, 500 g/l

EC

150 ml

Fenthion,525 g/l**

EC

150 ml

Zir. Müh. İlkay ÇORMAN

Meyve ağaçları için bazı yaprak gübrelerimiz.

CALTRAC 160 1LT

Süper Biofer 1LT

Klimaks Marina 1 LT

SİAPTON 1LT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir