Organik Bahçe Nasıl Yapılır ?

Organik Bahçe Nasıl Yapılır ?

Organik ürün yetiştirmek aslında, sentetik kimyasallar kullanmadan sağlıklı, yüksek kaliteli bitkiler yetiştirmek hedeflenmektedir. Organik yöntemler daha sağlıklı, çevre ve doğal yaşamın korunması üretim açısından önemlidir. Organik bahçeciliğin doğallığından ötürü insan sağlığınında korunması esastır. Bütün bunlar için tek yapmanız gereken ürünleri yetiştirebileceğiniz bir ortam oluşturmaktır. Doğru, kurulan organik bahçelerin bakımıda çok kolay ve zahmetsizdir.

Öncelikle bahçenizi nereye ve nasıl kuracağınıza karar verin ;

Özellikle ilk başlarda küçük düşünün. Küçük bir bahçe, büyük bir bahçeden daha az zahmetlidir ve daha az malzeme sizin işinizi görebilir. İyi bakımlı 2 m2 bir alan, bir kişinin yemesi gereken tüm taze sebzeler için yeterli olabilir.Hatta ilk başta küçük kasalar veya birkaç konteyner bile bir başlangıç bahçesi olabilir.

Güneye bakan bölge seçimi yaparak yetiştirme ortamı için daha iyi bir konum belirlemiş olursunuz.Kendi ürünleriniz için yaptığınız bu hazırlık emin olunki onları yetiştirmeye başladığınızda sevdiğiniz yemekleri ve çorbaları süslemek yeni mutluluk kaynağınız olacak.
Güneşli bir arka bahçeniz ya da verandanız yoksa maydanoz, nane, sarımsak yani daha çok serin iklim sebzelerini tercih etmelisiniz.

Yetiştirme materyalinin hazırlanması ; 

Bunun için herhangibir topraktan ziyade hayvan gübresi karışımlı topraklar hazırlayın. Kompost kullanabilirsiniz.Kompost, zengin organik toprak geliştirmek için ana maddedir. Toprağını zenginleştirecek olan kompost yapmak için neredeyse her türlü organik materyali kullanabilirsiniz. Bunların dışında torfda kullanabilirsiniz.

Doğru toprağı bulduktan sonra.Unutmayınki Organik tarım için toprak bizim için çok önemlidir.Toprağımıza  mümkün olduğu kadar çok organik madde ize zenginleştirin. Bu, kompost yığınından olabilir iyi yanmış hayvan gübreleri olabilir yada organik gübreler olabilir.


Bu sayede üreteceğiniz bitkileri zayıflatabilecek hızlı büyümeyi teşvik etmek yerine, bitkilerinizi kimyasal gübreler olmadan besler, daha doğal tutarlar.
Doğru seçilmiş topraklarda bitki kökleri daha derinlere inerek topraktan daha iyi yararlanırlar. Kil topraklar ağır bünyelidir ve uzun süre nemli kalırlar. Kumlu topraklar ise nemin çok hızlı drene olmasını sağlar. İki durumda bizim üretimde istemediğimiz şeylerdir.Organik maddece zengin topraklar humus içeriğinden dolayı bu iki durumuda dengelemekte bize yardımcı olurlar.

Yabancı ot kontrolü ;

Yabancı ot bizim yetiştirmeye çalıştığımız bitkilerin dışında kalan bütün bitkiler olarak tanımlama yapılabilir.Yabancı ot kontrolü için hobi bahçecileri mekanik yöntemleri tercih etmeleri daha isabetlidir. Dolayısıyla elle koparma, mini çapalar, bahçe makasları hatta küçük bıçaklar bile bize bu konuda yardımcı olabilir.Yabancı ot kontrolü hobi bahçemizdeki yaptığımız kültürün için çok fazla sorun teşkil etmeyecektir. Çünkü alanımız küçüktür. Bu uygulamaları birazdaha büyük alanlarda yapmak isteyenler için malç önerebirliriz.

 

Monokültürün dışına çıkın ;

Ekonomik üretimin tam tersine hobi bahçeciliğinde ürün çeşitliliğini önermekteyiz. Hobiciler zaman, altyapı ve teknik yetersizliklerden dolayı tarım içindeki risklerin tamamını barındırmaktadırlar. Dolayısıyla ürün çeşitliliği bu tür dezavantajları avantaja çevirebilir. Yani hali hazırda halk arasında kullanılan bir söz biri yanarsa biri ayakta kalır hobiciler için geçerlidir. Bir ürün istemediğimiz sebeplerden dolayı elimizden çıkabilir, o dönemi boş geçmemek adına diğer ürünlerimizin bize ürün vermeleri bizim için yeterli olmaktadır.

Diğer yardımcıları kullanın ;

 

Kuşlar, solucanlar ve dost böcekleri davet edin. Birçok canlı bahçenize yardım edebilir. Hangileri olduklarını öğrenin ve onları teşvik etmek için ne yapabileğinizi araştırın.

VE ARTIK HOBİ BAHÇECİLİĞİNE BAŞLANGIÇ İÇİN YETERLİ MALZEME VE BİLGİYE SAHİPSİNİZ BİR AN ÖNCE BUNA BAŞLAYIP AİLENİZLE SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN BİR ADIM ATABİLİRSİNİZ.

Zir.Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ;

Klimaks Olteks 20 LT

SİAPTON 1LT

CALTRAC 160 1LT

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir