Çiftçinin İmdadına Dronelar Yetişti !

Çiftçinin İmdadına Dronelar Yetişti !

Geçtiğimiz 5 yıl içerisinde Myanmar’ın en önemli ve en büyük nehri olan İravadi Nehri’nin deltasında köylüler tarafından ağaçlandırma çalışmaları yürütülüyordu. Bu süre içinde yaklaşık 2,7 milyon Mangrov ağacı dikilmiş ve ekosistem onarılmaya çalışılmış. Fakat tüm bu çalışma yerel sivil toplum kurularının çabası ve kas gücüyle devam ettiği için daha verimli bir çözüm bulunması gerekiyormuş.

Havadan tohum fırlatarak tohum ekimi yapabilen dronelar Myanmar’da milyonlarca ağacın dikilmesi için kullanılacak, İrrawaddy Nehri deltasındaki köylülere Biocarbon Engineering firması öncülüğünde bu işi dronelara yaptıracaklar. İki tip dronedan oluşan sette, birinci tip drone arazi topoğrafyası, toprak durumuyla ilgili bilgileri merkeze iletecek bu bilgiler ışığında ikinci tip drone bu bilgilerden faydalanarak tohum ekimini gerçekleştirecek.

Bu sayede bölge insan gücünden çok daha hızlı ve stabil bir şekilde ağaçlandırılacak. Droneların kullanılacağı bu ağaçlandırma çalışması insan gücünden 10 kat daha hızlı bu işlemi gerçekleştireceği tahmin ediliyor. Dronelarla bölgeye bir milyar Mangrov tohumu ekilmesi hedefleniyor.

Bölgedeki bu çalışma başarı kazanırsa bu denli büyük arazilerde, daha hızlı ağaçlandırma çalışmaları firma yetkilileri tarafından hedeflerimiz kapsamında deniliyor.

Zir. Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ;

CALTRAC 160 1LT

Docto-Combi – Doctor Tarsa

AGR 15-0-5+9MgO+ME – Cifoagro

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir