Yulaftaki şaşırtıcı gerçekler

Yulaftaki şaşırtıcı gerçekler konusunda yulaf sadece sağlıklı ve lezzetli bir yiyecek değildir. Yulaf genetik açıdan dünya üzerindeki canlılar içerisinde en karmaşık organizmalar arasındadır.Yulaf genomunun aslında insan genomundan daha fazla DNA’sı var.

Üreticiler için hastalık, zararlı ve iklim istekleri açısından daha tolerant çeşitler üretebilmek amaçlı. Yulafın gen haritalama porjeleri bilim adamları tarafından yürütülmektedir. Bu projeler aynı zamanda tüketici açısındanda önem arzetmektedir. Kuru madde miktarı lif oranıda aynı çalışmalarla yararlı derecelere yükseltilmeye daha stabil tohumlar oluşturulmaya çalışılmaktadır.

  • Kanadalı araştırmacılar, yulafın kolestrolü ve şeker emilimini yavaşlattığını keşfetti.
  • Dolayısıyla diyabet hastaları için yeni bir umut ışığı anlamını taşımaktadır.
  • Sadece bununlada kalmayıp aynı zamanda lif içeriği yüksek besinlerden biri olduğundan kalp problemleri riskini azaltır.
  • Buna bağlı olarak atardamar sağlığı için yani hipertansiyon hastaları içinde özellikle sabahları tüketildiğinde birçok faydalı yanı bulunmaktadır.
  • Yine lif içeriğinin fazlalalığından tok hissettirir. Yani diyet için önemli bir yardımcıdır. Dolayısıyla uzmanlar pehriz reçetelerinde bol bol yer vermektedir.

Herkese bol ve bereketli ürünler yetiştirmesi dileğiyle bir sonraki yazımıza kadar hoşça kalın.

Zir. Müh. İlkay ÇORMAN – Hobitohum.com-Üretici Dostu!

Sitemizde bulunan bazı ürün grupları ;

Reyhan Tohumu (Fesleğen) Arzuman

Bamya Tohumu Sultani Arzuman

Dereotu Tohumu GÖNEN Küçükçiftlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir