Sonbaharda çim bakımı nasıl yapılır ?

Sezon sonunda Çimlerimize nasıl bakacağız ?

Sonbahar aylarında, çim alanlarda sezon boyunca yorulan bitkileriniz için bir takım iyileştirme takviyeleri yapılır. Sonbaharda çim bakımı nasıl yapılır ? Sourusunu kısaca toparlarsak bunlar ;

  • Bakım ve temizlik
  • Gübreleme ve ilaçlama

Konularıdır. Çim alanlar için öncelikle ;

Bakım ve temizlik işlemleri nelerdir ?

Sonbahar döneminde çim alanlar hafifçe yıpranmış gibi görünebilir. Çünkü yıl içerisinde birçok olumsuzluklarla karşılaşmış olabilir. Yoğun çiğnenme, köpek pislemeleri, ekstrem hava koşulları vb.

Öncelikle bu tip çim alanlarda genel olarak kuruyan, sararan veya çürüyen bölgeler tespit edilir. Bu bölgeler geniş ağızlı yaylı tırmıklar kullanılarak kuruyan ot parçaları toplanır.

Daha sonra çok fazla yayılmamış ve mekanik mücadelenin kolay olduğu durumlarda yabancı ot mücadelesi yapılır.Fakat bu alanlar mekanik mücadeleye uygun değilse erken ilk baharda kimyasal mücade önerilir.

Temizliği yapılan bölgelerde bitki sayısının azaldığı gözlenebilir. Bu bölgelere yeni tohum ekimi yapılarak bu bölgelerde yeni bitkilerle kapama işlemi yapılır. Böylelikle çim alanlarımızda zaman içerisinde oluşan eksiklikleri gidermiş oluruz.

Gübreleme ve ilaçlama ;

Çim alanlarda gübreleme, son bahar döneminde daha çok potasyum içerikli gübrelerle yapılır. Potasyum çimlerimizin hastalıklara karşı olan direncinin artmasında yardımcı olur.Gübreleri verirkende dikkatli ve homojen bir şekilde dağılmasına önem göstermeliyiz. Kullanacağınız gübre materyalini aldığınız bayiden nasıl kullanılacağı hakkında bilgi isteyiniz.

Bu dönemde dikkat etmemiz gereken bir konuda çim alanlarımızda yaşadığımız fungal etmenlere bağlı hastalıklar. Bu tip sorunlarla karşılaşan okurlarımız total fungisit ilaçlarını hobitohum.com iletişim kısmından bize sorarak veya bir uzmana danışarak uygulayabilirler. Eğer bu tip sorunlara çok sık karşılaşıyorsanız burada özel çalışma, teşhis ve uygulama yaparak bu sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olabiliriz.

Zir.Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ve tohum grupları ‘ndan bazıları ;

Çim Tohumu 4A Blueray Akademi 10KG

Klimaks (Beta 10-5-35) 1 KG

Full Energy 7 (2000 Tarım) 1LT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir