Hobi bahçesi nasıl kurulur ?

Hobi bahçesi nasıl kurulur ?

Tüm hobiciler için hazırladığımız Hobi bahçesi nasıl kurulur yazımız, aslında büyük şehirlerde hayatın betonlar arasına sıkıştığını görüp bundan bir nebze kurtulmayı düşünüp nerden başlayacağını bilemeyenler içindir.

Aslında sadece bununla sınırlı kalmakta doğru değil. Bu bir zevk işidir. Aynı zamanda ne yediğini bilmek daha lezzetli ürünler yetiştirmek, bahçenize bakıp zevk almak ayrı bir durumdur.

Bahçe Tasarımı ve Yerleşimi;

Hobi bahçeniz, yararlı olduğu kadar güzel olmalıdır. Hoşunuza giden bir tasarım, bahçede daha fazla zaman harcamanızı sağlayacaktır. bahçede, yabani otların ve gübrelemenin yalnızca onu daha güzel yapacağını keşfedeceksiniz.

Hobi bahçeniz Küçük veya büyük olabilir, süs bitkilerini ve Sebzelerinizi karışık bir şekilde olmaması sizin için bakım işlerinizi kolaylaştırır. Rahat genişliğe sahip yolları yerleştirin ve bastığınız yerler için iyi bir malzeme kullanın. Bahçe yatakları yollarınıza göre daha büyük boyutlandırılmalı, ancak iki yanından sıralarınızın tamamına erişebilmelisiniz.

 

Yükseltilmiş yataklar, toprağı daha rahat kontrol etmenizi sağlar. Şekil, boyut ve yükseklik eşitliği hoş bir düzen oluşturur.

Eğer alan dar ise hobi bahçesi için tek yükseltilmiş yatak yeterlidir.Küçük ve dar alanları bir bahçe haline getirme sizin hayal gücü ve becerinize kalmış.

Hobi bahçenizin yataklarını bitirmeden önce damla sulama sisteminin nasıl olacağına karar verin ve döşeyin.Damlama sulama yapmayacaksanız buna gerek kalmıyor tabi.

Sıra geldi tohumlara;

Kışın yapacağınız üretimde serin iklim sebzelerini tercih edebilirsiniz. Marul tohumlarınızı mart ayında direkt toprağa ekebilirsiniz. Fakat daha öncesinde daha sıcak bir alanda tohumlarınızı çimlendirip, fide haline gelen bitkilerinizi toprağa dikmek daha verimlidir. Bu işleme şaşırtma denir. Şaşırtılan bitkiler dikildikleri ortama daha iyi adapte olurlar ve erkencilik açısındanda önemlidir.

Ne ekebileceğiniz konusunda ve daha detaylı üreticlik hakkında mesaj atabilirsiniz.

Balkonda sebzecilik;

Aynı şekilde üretiminizi yaz ayı boyuncada yapabilirsiniz. Belirli bir düzen oluşturduktan sonra işlerin nekadar kolaylaştığını ve sizi nekadar dinlendirdiğini keşfedeceksiniz. Aileniz ve sizin daha sağlıklı ürünler yemesi için  illa baheçeniz bile olmasına gerek yok , bunu evinizin balkonunda bile küçük boyutlarda hatta saksılarda yapabilirsiniz.Şimdiden kolay gelsin.

Fotoğraf Jason Ingram ‘a aittir.

hobitohum.com

Zir.Müh.İlkay ÇORMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir