Kırmızı Örümcekler

Sekiz ayaklılar şubesi içinde, ayrı bir sınıf olarak incelenen kırmızı örümcekler (Aracnoidea) sınıfına aittirler. Tarımsal açıdan önemli zararlıları kapsayan Acarina takımı bu sınıfta yer almaktadır.

Kırmızı Örümcekler ve Akarlar ( Acarina Takımı )

Bu takım içerisindede bir çok önemli tür bulunmakta belki ilerde o türleride yakından inceleyebiliriz fakat bu yazımızda genel özelliklerinden ve mücadele yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kırmızı örümcekler boyutları açısındanda çok farklılıklar gösterebilir. Fakat boyutları küçük canlılardır. Teşhiste bazen onları görmeden zarar şekillerinden kırmızı örümcekler ‘in varlığı konusunda karar verilir. Takribi mm’nin 3te biri kadar büyüklüklere sahiptirler. Ağız yapıları sokucu-emici tiptedir. Yumurtadan çıkan ilk larvalar altı bacaklıdır. Bir gömlek değiştirdikten sonra arkada bulunan iki çift bacak gelir. Yıl içerisinde bu tür 3 ila 15 arası döl vermektedir. Her dölde yine türlere göre değişmekle beraber 100 ila 200 arasında yumurta bırakabilirler.

Zarar Şekli

Yukarda bahsettiğimiz gibi sokucu-emici tip ağız yapısına sahiptir. Genelde bitki yapraklarında zarar yaparlar, bazı türler meyve ağaçlarında meyve gözlerine zarar verir. Bitki özsuyunu emdikleri için kuruyup ölmelere sebep olmaktadır.

Kırmızı Örümceler ile Mücadele

Kültürel Önlemler

Bu konuda yapılması gereken üretim sezonu sonunda bitki parçaları, yapraklar, kuru otlar ortamdan toplanılarak uzaklaştırılmalıdır. Bu sayede kırmızı örümcekler ‘in, kışlak olarak kullandıkları bu materyaller ortamda olmadığından, kırmızı örümcek populasyonu kontrolünde bize yardımcı olacaktır.

Biyolojik Mücadele

Kırmızı örümcekler doğal düşmanları biyolojik mücadele konusunda bize yardımcı olacak diğer bir yöntemdir. Kırmızı örümcek mücadelesinde kullanılabilecek doğal düşmanlar T. pyri, S. longicornis ve S. punctillum dır. Fakat bu doğal düşmanların üretimi ve son kullanıcıya dağıtılması konusunda sıkıntılar var. Doğal düşmanlar ticari olarak satılsada üretimi yeterli olmadığından, dağıtımı konusunda sıkıntılar yaşandığından ekonomikliktende çıkmaktadır. Buna bağlı olarakda yeterli yayım çalışması ve talep olmaması kaynaklı satışıda sınırlı miktarlardadır.

Kimyasal Mücadele

Kırmızı örümcek mücadelesi konusunda kükürtlü preparatlar önerilmekte ve kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra birçok etkili maddede bulunmaktadır. Fakat kültür bitkisi çeşidine ve akar türlerine bağlı olarak uygulama dozu, uygulama zamanı değişiklikler göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konu kültrür bitkimize özel önerileri uzman kişilerce doğru teşhislerle uygulamaktır.

Herkese bol ve bereketli günler … hobitohum.com

Zir. Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ve tohum grupları ‘ndan bazıları ;

Magfer 1 LT

Süper Nemofer 1 LT

Patlıcan Tohumu Aydın Siyahı Küçükçiftlik

Hıyar Tohumu BEITH ALPHA Küçükçiftlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir