Fındık Filiz Güvesi ile mücadele

Fındık Filiz Güvesi ile mücadele;

Fındık Filiz Güvesi Larvaları sonbaharda püs dediğimiz erkek çiçeklere, göz diplerine ve kozalaklara geçerler. İki erkek çiçeği birbirine birleştirerek gelişmelerini engeller.

İlkbaharda ise yeni gelişmekte olan sürgünlere girerek kurumalarına neden olurlar. Bir larva 5 sürgünü kurutabilmektedir.Tüm fındık üretim alanlarında yaygın olan bu zararlı yer yer çok büyük oranlarda zarara neden olmaktadır.

Mücadeleye karar vermek için bahçeyi temsil edecek minimum 10 ocağın alt, orta ve üst kısımlarında rastgele alınan 100 yaprakta 15 ve daha çok beslenme arazı bulunması gerekmektedir.

Yaprakların alt yüzeyinde orta damarla yan damarın birleştiği noktada üçgen biçiminde beslenme arazı görüldüğünde mücadeleye başlanmalıdır.

Üreticilermizin bu zararlıya karşı mutlaka ilaçlama yapmaları ve ilaçlamanın Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi gerekmektedir.
İlaçlamada ilacın uygun basınçtaki atomizerlerle ve bitkinin tamamına kaplama şeklinde ilacı uygulamaları gerekmektedir.
Mücadelede tavsiye edilmeyen ilaçların kullanılmaması; herhangi bir kimyasal maddenin ilaçla kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir.Reçete karşılığında Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisinden alınan Bitki Koruma Ürünleri Uygulama Belgesi sahibi kişiler tarafından uygulanmalıdır.
Üreticilerimiz daha geniş bilgi almak için en yakın Bitki Koruma Ürünleri Satış Bayisi veyada il/ilçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine müracaat edebilirler.
Zir. Müh. İlkay ÇORMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir