Bağ Gözkurdu

Tanımı ; Bağ gözkurdu , bağlarda zarar yapan küçük yapılı kahverengi tonlarında kelebeklerdir. Lepidoptera takımına ait, Zygaenidae familyası içerisinde yer almaktadır. Larvalarının vücutları küçük tüylerle kaplıdır. Çizgili yapıları kolay ayırt edilmelerine olanak sağlar.

Zarar Şekli ve Yeri

Bağ gözkurdu ‘nun larvaları asıl zararı yapmaktadır. Larvalar bağlarda ilkbahar döneminde uyanmakta olan gözlerin özlerini yiyerek, o gözlerin işlevlerini yitirmelerini sağlar. Zarar eşiği çok düşük olan bu zararlı, kontrol edilmediği durumlarda çok büyük verim kayıplarına neden olur.

Yaşam Döngüleri

Bağ gözkurdu larvaları kışı asma dalları ve gövde üzerindeki kabukların aralarında, çatlak, yarıkların ve oyuk bölgelerin içerisinde kışlarlar. Daha sonra ilkbaharda yukarılara doğru tırmanarak gözlere ulaşıp buralarda zarar yaparlar. Daha sonrasında genç yapraklarda Larvaların zarar yaptığı diğer kısımlar olarak bilinir. Larvalar beslenmek için ışıksız ortamları tercih eder.

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

Bağlarda yapılan budama sonrasında, dallar ve kesilen parçalar ortamdan uzaklaştırılıp imha edilmelidir. Bağ bahçelerinin etrafında bu zararlının kışlayacağı kışlaklar varsa bunlarada kesilip uzaklaştırılmalıdır. Budama yaparken üreticilerimize önerilerimden biride, kışı çok sert geçmeyen bölgeler için geçerli olmakla beraber budama esnasında elleriniz ile bu görülen kabukları gövdeye zarar vermeden koparabilirsiniz. Bu sayede zararlının yayılmasının bir nebze önüne geçmiş olabiliriz.

Kimyasal Mücadele

Bağ gözkurdu kimyasal mücadelesi yapılırken erken dönemde kullanacağımız carbaryl ve endosulfan aktifli kimyasal ilaçlar kullanılabilir. Bunların dışındada aktifler bulunmaktadır. Fakat bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Kimyasal mücadele yöntemleri için daha detaylı bilgilere danışmanlar aracılığıyla yada Hobitohum.com ‘a msj atarakda ulaşabilirsiniz.

Diğer yazılarımızda bağ zararlı ‘ları hakkında bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Herkese bol ve bereketli günler … hobitohum.com

Zir. Müh. İlkay ÇORMAN

Sitemizde bulunan bitki besleme grupları ve tohum grupları ‘ndan bazıları ;

Roka Tohumu Bengi Küçükçiftlik

BORK 37 – Cifoagro

Klimaks Maki 20-20-20 1KG

Magfer 1 LT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir